TikTok’un En Yeni Rakibi Spotlight

Tiktok’un En Yeni Rakibi Spotlight

Snapchat yeni eklenen Spotlight özelliğiyle Tiktok’un tahtını sallayacak gibi görünüyor. Bir zamanlar ülkemizde de popüler olan ancak Instagram hikâye özelliğinin çıkmasıyla popülerliği sona eren Snapchat, yeni özelliğiyle yükselişe geçmeyi planlıyor. Kurulduktan üç ay gibi kısa bir süre sonra 100 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip oldu. Son yıllarda Z kuşağını etkisi altına alan Tiktok’la rekabet etmesine rağmen büyümeye devam ediyor.

Snapchat, Spotlight ile kullanıcılarına çektikleri videolar üzerinden para kazanmayı vadediyor. Snapchat kullanıcılara her gün 1 milyon vereceğini açıkladı. Ücret gün içerisinde paylaştığı snapi Spotlight’a ekleyen tüm kullanıcılar arasında paylaştırılacak. Kimin ne kadar pay alacağı ise izlenme sayısına bağlı olarak belirlenecek. Uygulamaya katılabilmeniz için ise en az 16 yaşında olmalısınız. Pek çok ülkede kullanıma sunulan özellik çok yakında Türkiye’de de kullanıma açılacak.

Spotlight Nasıl Kullanılır?

Özelliği kullanabilmeniz için telefonunuzda Snapchat’in en güncel sürümü yüklü olmalıdır. Spotlight’a içerik yüklemeye başlamak için ilk olarak video snap oluşturmalı, daha sonra gönder düğmesine tıklamalısınız. Bu aşamada spotlight seçeneğini seçmelisiniz. Uygulama yetkilileri videolarınızın Snap topluluk kurallarına uygun olmasını şart koşuyor. Bu sayede uygulamaya yanıltıcı ve komplo teorileri içeren zararlı içeriklerin eklenmesinin önüne geçmek amaçlanıyor. Uygulamada sadece ekli olanların değil tüm kullanıcıların videolarına erişebilirsiniz. Özellik ülkemizde de erişime açıldığında eski Snapchat kullanıcıları tarafından ilgi göreceğini düşünüyoruz.